تعمیر لباس های کهنه ،مد جدید و پرطرفدار دنیا

تعمیر لباس های کهنه ،مد جدید و پرطرفدار دنیا

تاریخ انتشار 26تیر 1401

ترمیم، بازسازی و مصرف دوباره پوشاک ،انقلابی جدید در صنعت مد و فشن

در اوایل سال 2020، کلر کاترال، متصدی ارشد در سامرست هاوس لندن، تلاش برای برپایی  یک نمایشگاه در مورد تعمیر پوشاک را آغاز کرد. او با الهام از  هشتگ‌های رسانه‌های اجتماعی #visiblemending و #mendingmatters، و نسل جدیدی از مدگرایان صرفه‌جو  که می‌خواستند لباس‌ها را با استفاده از روش‌های سنتی و خلاقیت معاصر حفظ کنند کار خود را آغاز کرد.

به نقل قول از کاترال: علاقه فزاینده ای به صنعت تعمیر وجود داشت .هنرمندانی مانند سلیا پیم و بریجت هاروی رویکردی هنری به این فرآیند را رهبری کردند . اصلاح لباس ها که با تمام گفتگوها درباره پایداری مرتبط است.»نمایشگاه ، Eternally Yours: An Exhibition about Care, Repair and Healing، هفته گذشته در سامرست هاوس افتتاح شد.  ایده‌های ترمیم و اصلاح با هم ترکیب شدند و بر وظیفه مراقبت از جامعه، خود، سیاره و دارایی‌هایمان تمرکز کردند. رویکردی برای ترمیم جایی که آسیب بخشی از داستان  افراد یا اشیاء یا لباس می شود.

این نمایش مهارت‌های تخصصی در بازیابی اشیاء شکسته را با داستان‌های شخصی صاحبان آنها پیوند می‌دهد. او می گوید: «این به ایده مراقبت مرتبط است. من عاشق کلمه “ترمیم” هستم: این کلمه از شفا و تمرکز درمانی برای اصلاح چیزی صحبت می کند.

به عنوان بخشی از این نمایشگاه، برند مد Toast کارگاه های آموزشی در زمینه ترمیم مهارت ها ارائه می دهد.

مادلین میشل، افسر وجدان اجتماعی توست، می‌گوید: «ما اکنون هفت مرکز نوسازی داخلی در انگلستان و اسکاتلند داریم. «از آوریل 2021، متخصصان ما بیش از 1800 لباس را تعمیر کرده‌اند که اغلب از مواد مازاد فرآیند تولید ما استفاده می‌کنند. فوریه گذشته، تمام ویترین مغازه‌های ما لباس‌های تعمیر شده را به نمایش گذاشتند، و مشتریان را ترغیب می‌کردند تا قطعات مورد علاقه خود را برای تعمیر بیاورند.»

 فعالان این حوزه از تکنیک «ترمیم مرئی» استفاده می‌کردند. فلورا کالینگوود نوریس، یک طراح لباس بافتنی مستقر در مرزهای اسکاتلند، از افزایش تقاضا برای خدمات ترمیم رنگارنگ قابل مشاهده خود خبر می دهد. این ایده‌ای است که او از نوجوانی شروع کرد و ژاکت‌های ترمه‌ای را در مغازه‌های خیریه تهیه کرد و سپس با نخ و سوزن خود هر آسیبی را تزئین کرد.

 

او می گوید: “من یک آسیب دیدگی را به عنوان یک فرصت می بینم.” “این من را مجبور می کند خلاق باشم و به اندازه، موقعیت و زمینه روی لباس فکر کنم، سپس با بافت نخ، رنگ ها و ترکیبی از تکنیک های سنتی، تکه ها و گلدوزی بازی می کنم تا آن را به یک عنصر طراحی جدید خلق کنم. همه می توانند این کار را انجام دهند: مقرون به صرفه و در دسترس است. دادن کیفیتی منحصر به فرد به لباس ها  رضایت زیادی را به همراه دارد.»

اگرچه کالینگوود نوریس اقلام را با گرفتن دستمزد تعمیر می کند، او همچنین کتابی در این رابطه منتشر کرده است،و  کارگاه های آموزشی و آموزش های ویدیویی قابل دانلود را ارائه می دهد، و موادی را برای کسانی که مایل به تعمیر برای خودشان هستند می فروشد .کتابفروشی‌ها مملو از عناوینی مانند Joyful Mending، Mending Matters، The Art of Repair و Modern Mending هستند، در حالی که YouTube آموزش‌های فراوانی را برای کسانی که می‌خواهند نحوه تعمیر لباس خود بیاموزند ، ارائه می‌دهد.

با توجه به مسائل زنجیره تامین گسترده و بحران هزینه زندگی، بسیاری از آنها به این سمتی سوق داده می‌شوند. شاید بین تعمیر به‌عنوان یک ضرورت و تعمیر به‌عنوان یک نشان افتخار مد روز – بین کسی که تلاش می‌کند تا یک انسان فقیر  و یک انسان  شیک پوشی که از دوخت برای پوشاندن سوراخ کوچک در یک کالای طراحی شده استفاده می‌کند تفاوتی  وجود داشته باشد. شروع به کاهش تولید لباس همچنین می‌تواند نظر  مردم را در مورد یکبار مصرف بودن لباس و  مد سریع و 300000 تن لباسی که سالانه در بریتانیا به محل دفن زباله می‌رود عوض کند.

ما می‌خواهیم مشتریان دوباره عاشق چیزهای مورد علاقه‌شان شوند، خواه این به معنای بازگرداندن رنگ روی یک کیف پژمرده یا ترمیم پارگی‌ها، سوراخ‌ها، خراش‌ها و آسیب‌های دیگر باشد.»

#اخبار-جهان #کلوب-سیپال #چیامد  #مد-جهان#ترند-لباس

chiamod