الیاف پشمی تولید شده از بازیافت پوسته صدف

الیاف پشمی تولید شده از بازیافت پوسته صدف

تاریخ انتشار 7 مرداد 1401

اگرچه شرکت‌کنندگان در نمایشگاه‌های تجاری ممکن است یکی از این پارچه‌های مارک دار به نام «پشم دریایی» را از میان پارچه‌هایی با منشأ آلی و معدنی تشخیص دهند، اما مصرف‌کننده‌های معمولی هنوز هم ممکن است به تازگی به مواد مشتق شده از دریا علاقه داشته باشند.

بعد  از سال‌ها تحقیق اختصاصی و پژوهش ، تولیدکننده تایوانی Hans Global Textile از پارچه Seawool یا پشم دریایی و ثبت اختراع این مورد در سال 2017 رونمایی کرد.این پارچه  به عنوان محصول جانبی مزارع صدف ه که از، پوسته‌های صدف به صورت پایدار تهیه می‌شوند، و بعد  به پودر تبدیل می‌شوند و با بطری‌های پلاستیکی PET بازیافتی مخلوط می‌شوند. ( که زیست تخریب پذیر نیست).

 

از نظر سازندگان پارچه  Seawool   99 درصد ویژگی های این پارچه  قابل مقایسه با پشم است.در 1 کیلوگرم Seawool بازیافتی تقریباً 60 بطری پلاستیکی است. مواد مخلوط شده از پوسته صدف بازیافتی زیر دست نرمی دارد و دارای خواص تقریباً یکسانی با پشم است و آن را به طور طبیعی آنتی باکتریال، ضد الکتریسیته ساکن، بی بو و عایق می کند. Seawool همچنین دارای حفاظت از پرتو UV و مادون قرمز است. به دلیل این ویژگی‌ها، این پارچه در ماه‌های سرد یا گرم میتواند مورد استفاده قراربگیرد

بسیاری از برندهای پایدار در حال حاضر تا حدی از Seawool برای خطوط خود استفاده می کنند.

اگرچه، ایده منسوجات مشتق شده از دریا با Seawool شروع نمی شود. اقتصاد صادراتی تایوان امروزه تحت سلطه کالاهای صنعتی است و پرورش صدف دارای سابقه ای 300 ساله در تایوان است و سالانه حدود 160000 تن پوسته صدف ته نشین می شود. در زمان‌های قدیم، «پشم دریا» یا «ابریشم دریایی» به پارچه‌های گرانبهایی که در دوران مصر و روم از صدف‌ها برداشت می‌شد، اطلاق می‌شد.

 

لینک کوتاه مطلب :

#اخبار-جهان #کلوب-سیپال #چیامد  #مد-جهان#ترند-لباس

chiamod