چرم شیر ماهی ، راهکاری جدید در جهت توسعه مد پایدار

چرم شیر ماهی ،راهکاری جدید در جهت توسعه مد پایدار

تاریخ انتشار 1 تیر 1401

چرم ماهی: یک راه حل  در جهت توسعه مد پایدار، و برای اقیانوس

برای مقابله با تکثیر شیرماهی در آب‌های خاص، سه غواص با تجربه این ایده را داشتند که این گونه مهاجم را به یک محصول پیشرفته تبدیل کنند: چرم ماهی. این ابتکار می تواند به کاهش تاثیر مد بر روی سیاره کمک کند و در عین حال از صخره های مرجانی و به طور کلی از تنوع زیستی محافظت کند.

جایگزین های بسیار و متنوعی برای چرم سنتی وجود دارد. بعد از “چرم آزمایشگاهی” و “چرم قارچی” – دو جایگزین جدی برای چرم حیوانات – یک محصول جدید چرم مانند دیگر وجود دارد که از شیرماهی ساخته شده است، که بر خلاف آنچه ممکن است فکر کنید، در واقع می تواند به رفع عدم تعادل اکولوژیکی ایجاد شده با خطای انسانی چندین دهه پیش ، کمک کند.

این پروژه استارت آپی به نام Inversa است که توسط غواصان پرشور ایجاد شده و چرم از این گونه مهاجم تولید می کند که صخره های مرجانی و همچنین کل زنجیره های غذایی اقیانوسی را از بین می برد.

شیرماهی که بومی اقیانوس‌های هند و اقیانوس آرام است، هیچ خطری برای اقیانوس‌ها نداشت تا اینکه توسط انسان‌ها وارد اقیانوس اطلس، در سواحل فلوریدا شد، قبل از تکثیر  برای استقرار دائمی خود در چندین مکان، از کارائیب تا مکزیک. ، برزیل و مدیترانه. بدون شکارگر طبیعی در زیستگاه جدید خود ساکن شد.، شیرماهی از دهه 1990 یک عدم تعادل زیست محیطی ایجاد کرده است. شرکت Inversa ادعا می‌کند که تنها یکی از این ماهی‌ها که در صخره‌های مرجانی زندگی می‌کنند می‌تواند 79 درصد بچه ماهی‌های صخره‌ای بومی را در عرض پنج هفته بکشد.

این مشاهداتی است که چندین غواص آمریکایی، از جمله Aarav Chavda، چندین سال است که انجام می‌دهند و از نزدیک شاهد ناپدید شدن تدریجی گونه‌های رنگارنگ ماهی‌ها و همچنین نابودی صخره‌های مرجانی بوده‌اند. در تلاشی برای توقف تکثیر این گونه مهاجم، استارت‌آپ اینورسا را ​​ایجاد کردند که چرم خاصی از شیرماهی می‌سازد. این  چرم نازک است اما به لطف ساختار الیافی آن، که به صورت متقاطع اجرا می شود، مقاوم است. این چرم ها به برندهای شریکی فروخته می شود که کفش های کتانی، کیف پول، کمربند، کیف دستی یا حتی بند ساعت را از این چرم شیرماهی می سازند.

علاوه بر پایداری، اینورسا ادعا می کند که چرم آن “بازسازنده” است و توضیح می دهد که این چرم نه تنها به حفاظت از تنوع زیستی کمک می کند، بلکه پایدارتر از چرم های به اصطلاح سنتی است. برای مثال، نیازی به چرای وسیعی ندارد که به تخریب خاک و تولید گاز متان کمک می کند. “چرم های ما که از گونه های مهاجم ساخته شده اند به حل بحران زیست محیطی و حفاظت از تنوع زیستی کمک می کنند. برای اولین بار، محصولات می توانند چیزی بیش از “کمتر بد” باشند.

چرم شیرماهی توسط استارت آپ آمریکایی دباغی و رنگ می شود، مواد خام توسط ماهیگیران محلی تامین می شود. این شرکت اکنون قصد دارد تعاونی‌های ماهیگیری را در کوئینتانا رو، مکزیک ایجاد کند، با تضمین قاطعانه مبنی بر پرداخت سریع و منصفانه حقوق ماهیگیران، و این در حالی است که هزینه خرید تجهیزات جدید را تامین می‌کند.

اینورسا با برند کفش ایتالیایی P448 همکاری کرده است تا کفش های پایدارتری را ارائه دهد که می تواند به حفاظت از تنوع زیستی و بازگرداندن تعادل اکولوژیکی خاصی در اقیانوس ها و دریاهای جهان کمک کند.

 

#اخبار-جهان #کلوب-سیپال #چیامد #مد-پایدار

chiamod