Personal Coach/ دکتر رضا کرد

تاریخ انتشار 23 فروردین 1401

Personal Coach/ چطور می توانید مربی ( کوچ ) شخصی خودتان باشید
دکتر رضا کرد/مدرس دوره های MBA و DBA / مشاور / مترجم

نوشته : هلن تاپر و سارا الیس

توضیح کلمه کوچینگ از مترجم :
اگر به معادل سازی برای عبارت کوچینگ توجه کرده باشید معمولا واژه مربی گری ، معادل آن در نظر گرفته می شود ، به عنوان توضیحی کامل تر ، کوچینگ فرآیندی است که طی آن یک کوچ ( مربی ) به افراد کمک می کند تا به مهارت های مطلوب برای رسیدن به اهداف مورد نیاز ، دست پیدا کنند .امروزه هیچ مسیر مستقیمی برای موفقیت در شغل وجود ندارد، پس از شروع پاندمی در چند سال گذشته شرایطی ایجاد شده که همه ما مجبور بوده ایم به تغییرات مداوم و پیچیدگی های مکرر عادت کنیم. کوچینگ روشی مهم و ارزشمند است که به ما کمک می کند موقعیت های واضح تری ایجاد کنیم و برای شرایط این روزها که سرشار از ناپایداری و عدم قطعیت است ، خود را بهتر آماده کنیم . علاوه بر این کوچینگ به ما کمک می‌کند تا خودمان را بشناسیم، گزینه‌های جدید را کشف کرده و به دست بیاوریم، اما امکان داشتن یک مربی واجد شرایط، تنها برای تعداد کمی از افراد و سازمان‌های خوش‌شانس وجود دارد که می‌توانند برای آن وقت و هزینه بپردازند . ما می دانیم که کوچینگ می تواند کار را بهتر کند، اما ما به راه بهتری نیاز داریم تا بتوانیم داشتن کوچینگ را برای همه مفید و در دسترس قرار دهیم .برای قابل دسترس کردن کوچینگ، باید تعریف آن را از یک مربی که قرار است به ما کمک کند به یک رویکرد و نگرش گسترش دهیم. بخش مهمی از رویکرد مربیگری، یادگیری مجموعه مهارت هایی است که بتوانید برای خودتان مربی خوبی باشید . طبیعتا این جایگزین داشتن یک مربی نمی شود اما شما را در موقعیتی قرار می دهد که بتواندید مانند یک مربی مکالمات معناداری با طیف وسیعی از افراد مانند مدیران، همسالان و سایرین داشته باشید. مهارت‌های خودمربیگری، خودآگاهی و خودکفایی شما را تسریع می‌کند و به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس و کنترل بیشتری در حرفه خود حرکت کنید.

خودمربیگری ، مهارت پرسیدن سوال برای بهبود خودآگاهی و انجام اقدامات مثبت است. همه می توانند بدون توجه به تجربه یا تخصص خود مربیگری را یاد بگیرند. این نیاز به تمرین دارد و در ضمن انجام دادنش ممکن است گاهی اوقات احساس ناراحتی کنید ، اما انجام این کار سخت ارزشش را دارد. هنگامی که ما به چالش هایی بر خورد می کنیم و متناسب با آن ایده ها و اقدامات اجرایی متناسبی انجام می دهیم در واقع هم در حال توسعه خودمان هستیم و هم انعطاف پذیری خود را افزایش داده و همزمان و وابستگی خود را به افراد دیگر کاهش می دهیم
.برای شروع خود مربیگری، روی توسعه این سه مهارت کار کنید:

مهارت اول – خودآگاهی
برای دستیابی به سطوح بالای خودآگاهی، باید خودمان را به وضوح ببینیم و درک کنیم که دیگران چگونه ما را می بینند . خودآگاهی تصادفی به وجود نمی‌آید – ما آن را انجام می‌دهیم. در اینجا دو راه برای بهبود خودآگاهی وجود دارد که می توانید آنها را در طول روزهای کاری خود انجام دهید :

راه اول –
یک نقشه ذهنی پنج دقیقه ای ایجاد کنید
پیدا کردن زمانی که بتوانیم به صورت متمرکز در مورد خودمان فکر کنیم به ندرت در صدر فهرست کارهای ما قرار می گیرد. با این حال، زمانی که آگاهی را در مورد اینکه ارزش ها و باورهایمان چگونه اعمالمان را هدایت می کنند افزایش می دهیم، می توانیم نسبت به انتخاب هایی که در آینده انجام می دهیم آگاه تر باشیم.ایجاد یک نقشه ذهنی پنج دقیقه ای می تواند به شما کمک کند تا به سرعت در مورد واکنش های خود به یک چالش شغلی ، بینش خود پیدا کنید. برای انجام این کار، چالش خود را در مرکز یک صفحه بنویسید، سپس هر بازتابی را که در مورد ماهیت آن دارید و یا سوالاتی از قبیل چه کسی، چه زمانی و چرایی آن چالش وجود دارد را یادداشت کنید و ببینید چه چیزی را متوجه می‌شوید.به عنوان مثال، اگر در محل کار با کسی رابطه سختی دارید، ممکن است به این دلیل باشد که نیاز به دوست داشته شدن دارید یا مواردی مشابه. هرچه منظم‌تر این کار را انجام دهید، بیشتر متوجه الگوهایی در تفکرتان می‌شوید که می‌توانند به نفع یا علیه شما در محل کار کار کنند. این خودآگاهی به شما کمک می‌کند تا زمانی که یاد می‌گیرید خودتان را مربیگری کنید، گیر نکنید.

راه دوم – فهمیدن شکاف های موجود در خود آگاهی
برای شناسایی شکاف‌های خودآگاهی که باید روی آن کار کنید ، ابتدا باید درک کنید که آیا چیزی که می‌خواهید به خاطر آن شناخته شوید با نحوه ظاهر شدن تان در محل کار سازگار است یا خیر. برای کشف این موضوع، به سه موقعیت مهم در هفته فکر کنید که در آن دید واضحی از نحوه ظاهر شدن خود دارید. برای هر سناریو، هدف خود را تنها با استفاده از یک کلمه خلاصه کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید در یک جلسه کاری صرفا «معتبر» به نظر برسید یا در یک جلسه تیمی ، به عنوان یک «همکار» دیده شوید. پس از هر موقعیتی، حداقل از یک نفر که درگیر بوده بخواهید شما را از دیدگاه خود در یک کلمه توصیف کند. این سوال ممکن است به نظر برسد، «از چه کلمه ای برای خلاصه کردن رویکرد من در جلسه امروز استفاده می کنید؟» یا «از چه کلمه ای برای توصیف تاثیر من هنگام ارائه استفاده می کنید؟» مقایسه آن چه که خودتان در مورد خودتان استفاده کرده بودید با بازخوردی که در مورد تأثیر خود از سایرین دریافت می کنید به شما کمک می‌کند تا ببینید آیا در مورد خودآگاهیی خود همسو هستید یا شکاف و فرصت بالقوه‌ای برای رشد دارید.
مهارت دوم – سوالات خود مربیگری
پرسیدن سؤالات مربیگری که به شکلی روشنگر طراحی شده باشد ، قفل تفکر شما را باز می کند و به شما کمک میکند تا اقداماتی را شناسایی کنید که برای پیشرفت رو به جلوی شما مفید است . با استفاده از سه مفهوم زیر می توانید کیفیت سوالات خود را ارزیابی کنید:
الف – بازکردن
سوالات خود مربیگری با چه کسی، چه چیزی، چرا، کجا، چه زمانی یا چگونه شروع می شود، نه یک سوال بسته با پاسخ بله یا خیر. اگر در حال پرسیدن یک سوال بسته هستید، مانند «آیا از کارم لذت می برم؟» دوباره با حالتی باز بپرسید: «از چه چیزی در شغلم لذت می برم؟» در نتیجه خواهید دید که بینش بیشتری دریافت می کنید.

ب-مالکیت
سوالات خود مربیگری ها بر مالکیت تمرکز می کنند و همیشه عبارت «من» را شامل می شوند. به جای «چگونه آن شخص سریعتر از من پیشرفت کرده است؟» سوال این است که «چگونه می توانم پیشرفت خود را تسریع کنم؟» اگر متوجه می‌شوید که افراد دیگر یا عوامل خارجی را سرزنش می‌کنید، این نشانه‌ای است که باید بر روی آنچه می‌توانید کنترل کنید تمرکز کنید. با شناسایی اقدامات خود، متعهدتر به ایجاد تغییر خواهید بود

ج- عدم انباشتگی
از «انباشته شدن» سوالات، که در آن چندین سوال به طور همزمان می پرسید خودداری کنید. به جای این که بپرسید «چرا مهلت‌ها را از دست می‌دهم و احساس می‌کنم کنترل زمانم را ندارم؟» هر سوال را به نوبت می‌پرسید و پاسخ می‌دهید: «چرا مهلت‌ها را از دست می‌دهم؟» و «چرا احساس می کنم کنترل زمانم را ندارم؟» پرسش یکباره به شما کمک می کند تا گزینه ها و اقدامات بیشتری را به عنوان بخشی از رویکرد مربیگری خود ایجاد کنید.

در اینجا پنج سوال خود مربیگری برای شروع شما آورده شده است:

1. چه چیزی بیشترین انرژی را در محل کار به من می دهد؟

2. چه زمانی به خودباوری اجازه می‌دهم مرا عقب نگه دارد؟

3. چگونه می توانم دفعات بازخوردی را که دریافت می کنم افزایش دهم؟

4. چه کسی می تواند دیدگاه متفاوتی در مورد چالش شغلی من به من ارائه دهد؟

5. چه چیزی هست که می خواهم در 12 ماه آینده درست باشد که امروز درست نیست؟
مهارت سوم – گوش دادن به خود
برای اینکه خودمان را مربیگری کنیم، باید در گوش دادن به افکار و باورهایی که از اعمال ما خبر می دهند، ماهر شویم. با این حال، حواس‌پرتی و ناراحتی می‌تواند ذهن ما را به سمت چیزهایی که کار کردن بر روی آن‌ها آسان‌تر است، سرگردان یا جذب کند. وقتی توجه ما منحرف می شود، به عمق بازتابی که به ما کمک کند متفاوت فکر کنیم یا عمل کنیم، نمی رسیم. چند تکنیک وجود دارد که می توانید با یادگیری گوش دادن به خودتان تمرین کنید.
دوباره با حالتی باز بپرسید:
«از چه چیزی در شغلم لذت می برم؟» در نتیجه خواهید دید که بینش بیشتری دریافت می کنید.

اول – نقاط اصطکاک خود را پیدا کنید
همه ما از مسیرمان منحرف می شویم. درک اینکه چه زمانی و کجا این اتفاق می‌افتد، بخش مهمی از این است که مطمئن شوید زمانی که در حال یادگیری مربیگری هستید، در مسیر خود قرار نمی‌گیرید. یافتن راه هایی برای افزایش اصطکاک بین شما و کاهش حواس پرتی می تواند از تأثیر آن بر تلاش های خودمربی شما جلوگیری کند. به عنوان مثال، اگر فناوری نقطه ضعف شما است، می توانید با گذاشتن دستگاه های خود در اتاق دیگر، اصطکاک را پیدا کنید. اگر دیگران برای تمرکز شما مشکل ایجاد می کنند، سعی کنید قبل از اینکه خواسته های شغلی شما حواس تان را پرت کند در یک کافه یا در شروع یک روز خود را مربیگری کنید.
دوم – بهترین دوست خود شوید
بخشی از مربیگری خود این است که یاد بگیرید در ذهن خود به چه کسی گوش دهید. همه ما یک مربی درونی و یک منتقد درونی داریم، و مواقعی پیش می آید که منتقد درونی شما وارد عمل می شود و کنترل را به دست می گیرد. ممکن است به نظر برسد «من به اندازه کافی باهوش نیستم که این را بفهمم» یا «من نمی توانم این کار را انجام دهم، بنابراین باید اکنون تسلیم شوم.»
برای ساکت کردن منتقد درونی خود، سعی کنید با خودتان به همان روشی که بهترین دوستتان با شما صحبت می کند صحبت کنید. خود را در حال گفتگو با آن شخص تصور کنید و سه جمله حمایتی را که او می گوید بنویسید. شاید آنها موفقیت های قبلی یا نحوه غلبه بر ناملایمات را به شما یادآوری کنند. یا شاید آنها در مورد اینکه چقدر اراده یا شجاعت شما را تحسین می کنند صحبت می کنند. زمانی که منتقد درونی شما وارد آن می شود، این شخص را در ذهن داشته باشید.شغل ما اغلب ممکن است نامطمئن باشد، اما خودمربی قابلیتی است که همه ما روی آن کنترل داریم. متعهد شدن به توسعه مهارت های خود مربیگری می تواند به شما کمک کند بر موانع غلبه کنید و فرصت های بیشتری را برای رشد خود باز کنید. اگر در سال 2022 یک مهارت را صرف یادگیری، تمرین و بهبود آن می‌کنید، مربیگری خودتان مکان خوبی برای شروع است.

لینک کوتاه مطلب

https://chiamod.ir/Reza kord

chiamod