فرهنگ و اصالت ایرانی در آینه  معماری ایران و جهان

سی پال با عنوان اولین جشنواره مد و لباس اینترنتی ایران، سومین دوره خود را در سال ۹۹ در روزهای درون کرونا برگزار می کند. این جشنواره با محوریت حمایت از تولید ملی و طراحان مد در دو سال گذشته میزبان بیش از۸۰۰۰ اثر ارزنده از سراسر ایران بود. در سال ۹۹ شرایط پسا کرونا نوید رونق تولید ملی و تقویت تشکل های کوچک کسب و کار را می دهد. سی پال شانه به شانه یکایک خانواده بزرگ خود سومین دوره جشنواره را مزین به  ارزنده ترین آثار فعالان مد سراسر ایران می گرداند.

 

«مد و معماری» موضوع سومین  جشنواره مد و لباس سی پال

معماری هنر دیرینه بشر با تمایل به یکجا نشینی و پدیده زندگی شهری آینه شکوه و زیبایی و نمایی  از تمدن بشر در جای جای جهان است .آینه ای که گرد زندگی صنعتی بر آن زنگار بسته است. معماری در بنیان و پی ریزی خود شباهت های زیادی با مد دارد که این نقطه اتصال دست مایه طراحان زیادی در جهان و پیدایش آثاری ارزنده ای اعم از طراحی لباس ،زیور،اکسسوری ،کفش و کیف گردیده .انتخاب موضوع مد و معماری در سومین جشنواره سی پال در راستای اقتباس از آثار فاخرمعماری ایران و جهان باعث غنای آثار جشنواره سوم خواهد شد .

 

اهداف سومین  دوره  جشنواره :

•ایجاد فرصتی برای رقابت سالم و ارتقا کیفی آثار طراحان

•توسعه کسب و کارهای خرد مد و لباس بر مبنای فناوری

• حمایت از تولید ملی و فرصت سازی برای توسعه صادرات

•هم افزایی، همکاری و مشارکت فعلان مد و لباس کشور

•بسترسازی برای آموزش و رشد طراحان مستعد

•ایجاد زمینه مطالعه ، تحقیق و پژوهش در بخش فرهنگ ایرانی

•آشنایی جامعه با طراحان ایرانی و تاثیر بر بهبود فرهنگ پوشش

 

بخش های ارائه اثر و شرکت در سومین جشنواره مد و لباس سی پال

•طراحی لباس ؛ اثر تولید شده / تصویرگری

•طراحی پارچه ؛ اثر تولید شده / تصویرگری

•پارچه سازی؛ اثر تولید شده / تصویرگری

•رودوزی ؛ اثر تولید شده

•طراحی کفش و کیف ؛  اثر تولید شده / تصویرگری

• طراحی زیورآلات وجواهرات ؛ اثر تولید شده / تصویر گری

• اکسسوری ؛ اثر تولید شده /تصویرگری

•استایل ؛ اثر تولید شده /تصویرگری

•عکاسی

•مد و مدنویسی؛ ( مقالات و پایان نامه ها ،کتاب / …….)

•کسب و کارهای فناورانه ؛ استارتاپها / اپلیکیشن/ شتابدهندگان و…

 

نحوه ارائه آثار به سومین جشنواره مد و لباس سی پال

۱-کلیه آثار در دو بخش مد و معماری ( موضوع جشنواره ) و نگاه آزاد ( موضوع آزاد ) در سومین جشنواره سی پال حضور خواهند داشت .

۲- جشنواره در دو بخش رقابتی و نمایشی برگزار می شود .

الف/ در بخش رقابتی؛ کلیه آثار درمرحله نخست از طریق سایت جشنواره دریافت که در قالب عکس به همراه شناسنامه اثربررسی و داوری شده و در مرحله بعد آثار از طریق پست ارسال و داوری بصری (دیدن ) توسط هیات داوران انجام و آثارمنتخب به بخش نمایش، معرفی می شوند در مرحله نهایی از بین آثار منتخبین برگزیده و درمراسم  اختتامه اعلام و از ایشان تقدیرخواهد شد .

ب/ در بخش نمایش؛ آثار هنرمندان و طراحان پیشکسوت یا نوآور، نخست از طریق سایت جشنواره که در قالب عکس و شناسنامه اثرارسال شده بررسی ودر مرحله بعد آثار ارسال شده از طریق پست، بازبینی و جهت نمایش انتخاب می شوند . هزینه نمایش آثار بعد انتخاب و به نسبت تعداد آن اعلام خواهد شد.

ج/ به دلیل شرایط کرونا و برگزاری بخش عمده ای از جشنواره به شکل مجازی،  ارسال عکس هنری و حرفه ای از اثر، الزامی است. بدیهی است عکس اثر ارسال شده دربخش عکاسی جشنواره نیز قابل ثبت است .

۳-کلیه آثار جشنواره می تواند در قالب مجموعه (کالکشن ) و یا تک اثر ارائه و داوری و سپس به بخش نمایش راه یابد .

۴-کلیه آثار به انتخاب شخص صاحب اثر در دو بخش حرفه ای و نیمه حرفه ای داروری و برگزیده می شود .

توضیح : این امربرای سهولت در داوری همچنین ایجادامتیازی برای نیمه حرفه ای ها که اثرشان با آثار حرفه ای ها که تجربه بیشتری دارند مقایسه نشود و از طرفی آثار حرفه ای ها با انتظار بیشتری از اثر آنان  که  تخصص و تجربه  بالفعلی در آن نهفته است داوری و گزینش شود .دانشجویان و هنرجویان می توانند آثارشان را در بخش نیمه حرفه ای ارائه دهند.

۵- نوجوانان و دانشجویان در بخش اختصاصی با عنوان نوجوانان و دانشجویان شرکت خواهند کرد. این بخش با توجه به سرمایه گذاری حرفه ای بر روی جوانان و نوجوانان و هدایت و حمایت آنها ایجاد شده است.

۶- کلیه آثار جشنواره در قالب رویکرد سبک گرایانه ( انتخاب سبک و استایل های جهانی )  طراحی و تولید خواهد شد .

توجه : انتخاب سبک و المانهای آن نباید با فرهنگ پوشش اجتماعی و شئونات اسلامی مغایرت داشته باشه

سبک و استایل شامل: کژوال/آونگارد/هنری / کلاسیک / سنتی / مفهومی / وینتیج/ بوهو/مینیمال/ شیک/ هیپی/ تام بوی و…

نکته: توضیح و تشریح استفاده از سبک و استایل در شناسنامه اثر باید قید شود

۷-بخش مفهومی:  شرکت در جشنواره در هریک از بخش های آن می تواند در قالب هنر مفهومی ( کانسپت چوال آرت ) ارائه گردد و در همان بخش داوری و انتخاب می شود و به بخش نمایش راه می یابد

۸-کلیه شرکت کنندگان در سومین جشنواره سی پال باید فرم شرکت در جشنواره را با انتخاب موارد ذیل کامل نموده وبا رعایت نکات مد نظر داوران امکان دسته بندی وگزینش تخصصی ترآثار را فراهم آورند

. •انتخاب قالب اثر: لباس / کفش / کیف/ زیورآلات / اکسسوری / استایل / عکاسی/ طراحی پارچه و پارچه سازی/ رودوزی/ نقد نویسی ومقالات و پایان نامه ها/ کسب و کارهای فناورانه

•انتخاب موضوع اثر: مد و معماری / آزاد

•انتخاب بخش جشنواره : رقابتی / نمایشی

•انتخاب بررسی تخصصی: حرفه ای / نیمه حرفه ای

•انتخاب در نگاه نو ؛ نوجوان / دانشجو

•انتخاب خواستگاه اثر : تک اثر / کالکشن

•انتخاب رویکرد اثر : تصویرگری / اثر تولید شده

 

طراحی اکسسوری

این بخش با هدف حمایت از تولید ملی و ترویج آن درجامعه برای انتخاب اکسسوری های ایرانی و آشنایی با خلاقیت و توانمندی طراحان ایرانی در نظر گرفته شده است .با توجه به اهداف جشنواره  از تمامی طراحان مستقل، خانه های مد، مزونها ، طراحان برندها و تولیدی ها ، صاحبان کسب و کارهای نوآورانه  و دانشجویان طراحی اکسسوری از سرتاسر ایران دعوت می شود تا با ارسال آثار خود در این جشنواره شرکت نمایند .رویکرد این جشنواره دریافت آثاری خلاقانه تولید شده و تصویرسازی است که شناسایی ، تقدیر و معرفی طراحان آن جریان مد سازی ایرانی را غنا می بخشد. آثار قابل ارائه شامل انواع سرپوش ها، شال و روسری، انواع دستکش،جوراب و کلاه ، انواع سنجاق سینه و گل سر، انواع دکمه و دکمه سردست، چتر،عینک ، هدبند، کالای حجاب(انواع ملحقات حجاب)، ساق دست و پا و هرآنچه که بعنوان ملحقات در نظر گرفته شود.

موضوع طراحی اکسسوری

1- مد و معماری / 2- موضوع آزاد

بخش طراحی اکسسوری

1- بخش رقابت / 2 بخش نمایش

 

رویکرد طراحی اکسسوری:

1- طراحی اکسسوری با رویکرد کاربردی

 زنانه و مردانه

2- طراحی اکسسوری با رویکرد مفهومی

3- طراحی اکسسوری مفهومی غیرکاربردی

بر اساس کانسپت و ایده هنرمند

توجه: طراحی اکسسوری مفهومی با الهام از موضوع جشنواره حائز اهمیت است

 

 قالب ارائه اثر طراحی اکسسوری

اثر تولید شده

تصویرگری

 

شرایط شرکت در مسابقه:

خلاقیت ، الهام و تاثیر از  موضوع جشنواره و فرهنگ و اصلالت ایرانی در آن لحاظ شده باشد.

آثار تصویرگری یا تولید شده برای ملحقات لباس اجتماع زنان و مردان طراحی شده باشد. آثار قابل ارائه شامل انواع سرپوش ها، شال و روسری، انواع دستکش،جوراب و کلاه ، انواع سنجاق سینه و گل سر، انواع دکمه و دکمه سردست، چتر،عینک ، هدبند، کالای حجاب(انواع ملحقات حجاب)، ساق دست و پا و هرآنچه که بعنوان ملحقات در نظر گرفته شود.

هر طراح یا تولید کننده می تواند حداکثر با ۱۰ اثر در قالب تک اثر و  تا 30 اثر در قالب کالکشن  ( 3 /  5 / 7 ) شرکت نماید. توضیح : در ارائه کالکشن تعداد آثار نباید کمتر از 3 اثر باشد در کمتر از این تعداد آثار در قالب  تک اثر داوری خواهد شد .(با یک تا 30 اثر می توانید در جشنواره شرکت کنید)

شناسنامه ، مشخصات اثر(نام اثر، منبع الهام ، ویژگی ،استفاده از متریال خاص ،سبک، استایل ، رویکرد اثرو … ) نام پدید آورندگان شامل ( طراح / اجرا / عکاس و….) الزامی است و کارگروهی امتیاز ویژه دارد .

آثار ارائه شده،  توسط هئیت داوران در دو مرحله مجازی و دیداری مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت کسب امتیاز به بخش رقابتی ونمایش در جشنواره راه خواهد یافت.

بعد از بازگشایی سایت جهت ثبت نام، کامل کردن فرم های ثبت نام و قوانین جشنواره الزامی است.

برای آنکه شاهد حذف اثری درجشنواره نباشیم ، لازم است شئونات عرفی مرسوم جامعه در آثار ارسالی رعایت شده باشد در صورت اثبات تعلق اثر به طراح دیگری اثر از جشنواره حذف خواهد شد و تبعات قانونی آن بر عهده متخلف است.

به دلیل شرایط کرونا و برگزاری بخش عمده ای از جشنواره به شکل مجازی، ارسال عکس هنری و حرفه ای از اثر، الزامی است. بدیهی است عکس اثر ارسال شده دربخش عکاسی جشنواره نیز قابل ثبت است .

 

بیانیه طراحی اثر(توضیحات شناسنامه اثر)

در مورد مراحل طراحی اثر و شناسنامه آن حتما توضیحات لازم را ارسال کنید. بخش قابل ملاحظه ای از داوری مربوط به توضیحات ارسال شده اثر است.

1-تشریح اثردر قالب مود برد تصویری ( متریال ، جنس ، رنگ ، متعلقات و…)

2-تشریح اثر درقالب نوشتار ( تکنیک طراحی ، منابع اقتباس ، شیوه ایده پردازی و داستان سرایی مرتبط با موضوع مسابقه ، پالت رنگی و….) فایل pdf

آثار ارائه شده توسط هئیت داوران در دو مرحله مجازی و دیداری مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت کسب امتیاز به بخش رقابتی ونمایش به جشنواره راه خواهد یافت.

 

نحوه ارسال آثار(اکسسوری های طراحی و تولید شده)

  • عکاسی از اثر و ارسال فایل عکس با کیفیت مطلوب در بک گراند سفید از نماهای متفاوت

  • عکاسی از اکسسوری روی تن مدل و یا مانکن بی جان بصورتی که مدل اکسسوری و ویژگی طراحی در آن دیده شده ضمنا شئونات اسلامی در آن لحاظ شده باشد.

  • ارسال فایل با فرمت jpg  از طریق سایت جشنواره خواهد بود .

  • الحاق شناسنامه اثر ، مود برد و تشریح طرح همراه اثر

  • با توجه به نمایش آثار در جشنواره عکاسی اکسسوری ها با متعلقات آن امتیاز ویژه ای برای اثر محسوب می شود .

  • نکته: ضمن عکاسی بر روی بک سفید برای داوری، عکس های هنری در سایر فضاها را برای بخش نمایش آنلاین ارسال کنید.(برای بخش نمایش آنلاین عکس هنری الزامی است)

 

تصویرگری طراحی اکسسوری

طرح ها باید در قطع A3 و رنگی ارائه شوند و تصویرگر در انتخاب شیوه اجرایی و تکنیک آزاد است و نام سبک باید ذکر شود

در ثبت اثر عکس و مشخصات صاحب اثر موجود و قابل استناد است ،از درج نام و مشخصات (امضاء) بر روی اثر خوداری نموده و تنها نام اثر را در پشت کار درج نمایید .

طرح های سه بعدی رایانه ای :(Render) در این بخش طراحان و مدل سازان از هر نرم افزار مدل سازی رایانه ای می توانند استفاده نمایند. رندر باید در موقعیتی گرفته شده باشد که نمایانگر بیشترین جزئیات طرح باشد.

به دلیل شرایط کرونا و امکان برگزاری جشنواره به شکل مجازی ارسال عکس هنری و حرفه ای از اثر الزامی است.

نکته بسیار مهم: آثار تصویرسازی در بخش طراحی کاربردی و تصویری گری(تصویرسازی فشن) مورد بررسی و داوری قرار می گیرند. پیشنهاد می شود در بخش تصویرسازی با تعداد آثار بیشتر و در قالب کالکشن شرکت کنید.

 

معیار های مد نظر داوران:

الهام و اقتباس از موضوع جشنواره ( اثر تولید شده / تصویرسازی )

استفاده از سبک مورد نظر و المانهای آن( اثر تولید شده / تصویرسازی )

در نظر گرفتن نگاه حرفه ای در طراحی اکسسوری( اثر تولید شده / تصویرسازی )

خلاقیت ، نوآوری و ا بتکار در طرح و تناسب رنگ( اثر تولید شده / تصویرسازی )

دقت درانتخاب صحیح متریال با توجه به طرح و کاربرد اکسسوری ( اثر تولید شده )

استفاده از پارچه و محصولات تولید داخل درتهیه ی اثر ، امتیاز ویژه خواهد داشت.( طرح تولید شده )

ارائه کالکشن و استفاده از تکنیک مناسب و خلاقانه

 

تفاوت بخش مد و معماری و بخش آزاد جشنواره سی پال:

بخش مد و معماری شامل ارسال آثار در قالب فراخوان جشنواره و الهام از منابع ایرانی و جهانی در طراحی آثار است.

بخش آزاد شامل خلاقیت و نگرش فردی هنرمند در هر قالبی است.

 

هنرمند گرانقدر:

•لطفا حتما فراخوان جشنواره را با دقت بخوانید. توضیحات و تشریح بیشتر در صفحه اینستا جشنواره سی پال و صفحه کلوب سی پال در قالب نشستهای تخصصی ارایه خواهد شد.

•هر طراح می تواند در چند بخش جشنواره همزمان شرکت نماید در صورتی که در هر بخش کاملا مجزا ثبت نام کرده باشد.

•چنانچه اثری در بیش از یک بخش به جشنواره راه پیدا کند، انتخاب بخش مورد نظر با نظران داوران خواهد بود.

•مهلت ارسال آثار و ثبت نام تا پایان مهر ماه ۹۹  است.

•درگاه ثبت نام در مهرماه ۹۹ بازگشایی می شود و بعد از آن مرحله داوری آغاز می شود.

•لطفا در اسرع وقت آثار خود را آماده کنید و مراحل ثبت نام را به روزهای آخر موکول ننمایید.

•هزینه ثبت نام معادل  ۱۵۰/۰۰۰ تومان است که از طریق درگاه سایت دریافت می گردد.

•در صورت الزام به رعایت فاصله اجتماعی در زمان برگزاری جشنواره، بخش عمده از آن بصورت آنلاین برگزار می شود.

•برای تمام شرکت کنندگان جشنواره در بخش ها متفاوت گواهی حضور صادر می شود.

•کسانی که بصورت گروهی شرکت می کنند برای دریافت گواهی تمام افراد باید ثبت نام کنند.

•برای همه کسانی که به بخش پایانی راه پیدا می کنند گواهی از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور صادر می شود.

•جوایز و تقدیر از برگزیدگان تا پایان مهر اعلام می شود.

•برای حضور در نشستهای تخصصی حتما از طریق واتساپ دبیرخانه شرایط عضویت و مزایای آن را دریافت کنید.

•سوالات خود را از طریق ارتباط با واتساپ دبیرخانه۰۹۳۳۷۴۵۴۶۱۹ مطرح کنید.

•پیشنهاد می شود از فراخوان پرینت بگیرید تا مرور آن برای شما ساده تر باشد.

واتساپ دبیرخانه سی پال : ۰۹۳۳۷۴۵۴۶۱۹

کانال تلگرام :  https://t.me/cipalfestival

ایمیل سی پال : cipalfestival@gmail.com

chiamod