تنوع پوشش کیمونو، لباس سنتی ژاپی/الهام صابری

تاریخ انتشار : 20 آذر 1400

تنوع پوشش کیمونو، لباس سنتی ژاپن Japanese Kimono culture and verities

الهام صابری/دانشجوی دکترا دانشگاه هیروشیما، ژاپن

كيمونو :جالب است كه بدانيد كيمونو به معني چيزي براي پوشيدن است.

فوري سوده: فوري به معني دوخته‌شده و سوده به معناي آستين می‌باشد. اين آستین‌های دوخته‌شده بلند كه تا ٤٩ اينچ می‌رسد. اين كيمونوها براي خانم مجرد بالغ كه آماده ازدواج هستند ؛طراحی‌شده؛ در موارد رسمي، راى گيري ،عروسي ،به‌عنوان يكي از اعضاي خانواده عروس، مراسم چاي ويا مراسم خاص پوشيده می‌شود، اين كيمونو با ابریشم‌های باكيفيت و رنگارنگ طراحي می‌شود.

فوري سوده به ٣ دسته تقسيم می‌شود. كو فوري سوده( آستین‌کوتاه) (KOFURISODE SMALL) چوو فوري سوده(آستين متوسط) (CHUUFORISODE MEDIUM) اُفوري سوده(آستین‌بلند) (OFURISODE LARGE)

تومه سوده ؛ در اين مدل برخلاف فوري سوده فقط براي خانم‌های متأهل دوخته‌شده( چه متأهل و چه مطلقه) در مراسم‌های مهم خانوادگى ، مثل عروسي پوشيده می‌شود، اين سبك كيمونو آستین‌های كوتاه و باريك دارد و قسمت بالاتنه و يه رنگ ساده و قسمت پايين دامن آن طراح‌های ظريف و زيبا گلدوزي شده است.

هومونگى: هو مون در زبان ژاپني به معناي بازديد و ويزيت گفته می‌شود ؛ هومونگي را اغلب خانم‌های مجرد در موارد رسمي، در مراسم عروسي (البته به‌عنوان دوستان عروس) و همچنين در مراسم‌های چاي ، و مهماني و در مراسم رسمي ديگر می‌پوشند؛بدنه كيمونو به رنگ ساده ویا الگوهايي در شانه آستین‌ها و پايين دامن كيمونو والدين ژاپني معمولاً قبل از ازدواج كيمونو هومونگي را هديه می‌خرند

تسوكه ساگه: نوعي كيمونو كه در مراسم چاي و گل‌آرایی ، و عروسي دوست صميمي پوشيده می‌شود. طراحي تسوكه ساگه ، شباهت زيادي به هومونگى دارد.و تفاوت آن در الگوهايي هست كه استفاده می‌شود، طرح‌های آن ساده‌تر و مساحت كمتري از هومونگى را پوشش می‌دهد.

ايروموجي: كه به معناي رنگ ساده است.تقریباً آسان‌ترین نوع كيمونو براي پوشيدن هست.تنها یکرنگ دارد( به‌جز سیاه‌وسفید)هيچ الگويي براى بافت پارچه وجود ندارد .بنابراين از محبوبيت كمتري نسبت به ساير كيمونوهاى طرح دار و رنگ دار برخوردار است. اين نوع كيمونو را خانم‌های مجرد و متأهل می‌توانند بپوشند، و خانم‌های مسن‌تر رنگ‌های ملايم را ترجیح می‌دهند.

كومون : به معناي الگوهاي كوچك كه الگوهاي تكراري در سرتاسر لباس است.جهت و طرح خاصي ندارد اين سبك كيمونو بسيار معمولى است و می‌شود در اطراف شهر استفاده كرد، پارچه بسيار متنوعي دارد ابريشم ؛ پشم، پلی‌استر و ريون و غيره...

موفوكو يك كيمونو رسمى و سرتاسرمشكي براي خانم‌ها و آقايان مخصوص عزاداري براي خانواده عزادار و نزدیکان است.

اوچي كاكه يك كيمونو کاملاً رسمي هست كه اغلب عروس‌ها و مجريان صحنه از آن استفاده می‌کنند. اين كيمونو در خارج از كشور به‌عنوان كيمونوي واقعى شناخته می‌شود. اين كيمونو برخلاف كيمونو هاي ديگر هرگز با اوبي(obi) كمربند گره نمی‌خورد.در طرح اوچي كاكه بيشتر از رنگ سفيد و قرمز در لباس عروس استفاده می‌شود. اين لباس بلندتر از لباس‌های ديگر است و اغلب روي زمين كشيده می‌شود.

شيروموكو اين نوع كيمونو در عروسي سنتي ژاپني استفاده می‌شود.و پیچیده‌ترین و پوشیده‌ترین نوع كيمونو هست .اين لباس بسيار بلند است وانتهای آن دایره‌ واراست بنابراين عروس‌ها براي راه رفتن پيوسته به كمك ديگران نياز دارند.

سوسوهيكي هيكي زوري توسط گيشا ها پوشيده می‌شود.اين كيمونو هم تا ٢ متر بلند هست و انتهاي آن روي زمين كشيده می‌شود.

جونيهيتوئه : لباس ١٢ لايه ايي( جويي ني يعني عدد ١٢) جونیهیتوئه یک کیمونوی بسیار ظریف و پیچیده است که تنها توسط خانم‌های دربار ژاپنی و قاضی‌ها پوشیده می‌شوند. جونیهیتوئه شامل لایه‌های مختلف ابریشمی است که از ابریشم سفید درست‌شده‌اند. وزن کلی جونیهیتوئه می‌تواند تا ۲۰ کیلوگرم شود!!! لوازم جانبی و فن دقیقی می‌خواهد که بتوان آن را با یک طناب هر هم پیچید. امروزه جونیهیتوئه تنها در موزه‌ها، فیلم‌ها، شو های لباس و نیز به‌عنوان جاذبه توریستی یا جشنواره‌های خاص دیده می‌شود. این لباس یکی از گران‌ترین لباس‌های ژاپنی است که فقط خانواده سلطنتی هنوز رسماً از آن‌ها در بعضی وظایف خود استفاده می‌کند.

يوكاتا ارزان براي خريدن و مناسب و سبك از جنس نخ پنبه براي پوشيدن است.برخلاف گذشته كه فقط چندرنگ بيشتر نبوده امروز پر از تنوع رنگ و طرح هست.اين كيمونو ساده و زيبا براي ژاپنی‌ها مصرف روزانه دارد.

نویسنده : الهام صابری / دانشجوی دکترا دانشگاه هیروشیما ،ژاپن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

chiamod