<link rel="shortcut icon" href="favicon.jpg"/>

#مدسبز:چرم گیاهی ساخته شده از قارچ

تاریخ انتشار 26 مهر 1401

چرم  گیاهی که از قارچ  تولید شده باشد می تواند آینده #مد-سبز  را شکل دهد.

فناوری‌ تولید چرم از قارچ برای اولین بار حدود پنج سال پیش توسط شرکت‌های آمریکایی MycoWorks و Ecovative Design به ثبت رسید.

این روش ها از ساختار ریشه مانند قارچ ها به نام میسلیوم بهره می برند که حاوی همان پلیمر موجود در پوسته خرچنگ است.هنگامی که ریشه های قارچ روی خاک اره یا ضایعات کشاورزی رشد می کنند، لایه ضخیمی را تشکیل می دهند که می توان آن را شبیه به چرم کرد.از آنجایی که ریشه ها هستند و نه قارچ ها، این فرآیند بیولوژیکی طبیعی را می توان در هر مکانی انجام داد. نیازی به نور ندارد، ضایعات را به مواد مفید تبدیل می کند و با تجمع آن در قارچ در حال رشد، کربن را ذخیره می کند.

تبدیل از یک هاگ به یک محصول نهایی “چرم قارچی” (یا “چرم میسلیوم”) چند هفته طول می کشد، در مقایسه با سال هایی که برای پرورش یک گاو تا بلوغ لازم است.اسیدهای ضعیف ، الکل‌ها و رنگ‌ها معمولاً برای اصلاح مواد قارچی استفاده می‌شوند که سپس فشرده، خشک و برجسته می‌شوند.

این فرآیند بسیار ساده است و می تواند با حداقل تجهیزات و منابع توسط صنعتگران تکمیل شود. همچنین می توان آن را به صورت صنعتی برای تولید انبوه آماده  کرد. ظاهر محصول نهایی مانند چرم حیوانات است و دوام مشابهی دارد.

انتظار می رود محصولات تجاری ساخته شده از چرم قارچ به زودی به فروش برسند – بنابراین سوال اصلی این است که قیمت آن چهقدر خواهد بود؟

نمونه های اولیه سال گذشته در ایالات متحده، ایتالیا و اندونزی در محصولاتی از جمله ساعت، کیف، کیف و کفش عرضه شد.یک کیف ساخته شداه از چرم  گیاهی که به قیمت 500 دلار آمریکا فروخته شد و در نتیجه برآورد هزینه ساخت نشان می دهد که این ماده می تواند از نظر اقتصادی با چرم سنتی که در مقیاس بزرگتر تولید می شود رقابت کند.

chiamod